twitter facebook instagram

EC Szombierki

Odwiedzony: 10/2018
Status: Legal

Elektrociepłownia Szombierki stanowi nieodłączny element krajobrazu Bytomia od dnia otwarcia w dniu 29 listopada 1920 r. Inwestorem i pierwszym właścicielem elektrowni była niemiecka firma Schaffgotsh Bergwerksgesellschaft GmbH, należąca do rodziny Schaffgotschów.
Budynek został zbudowany w stylu modernistycznym według projektu architektów Emila i George’a Zillmanów. Budowa elektrociepłowni Szombierki rozpoczęła się po zakończeniu I wojny światowej, pierwotnie miała to być fabryka materiałów wybuchowych, ostatecznie jednak budynek został przeprojektowany, aby mógł służyć jako elektrownia. Zakład został otwarty 29 listopada 1920 r. Czterostronny zegar Siemens & Halske został zamontowany na wieży elektrowni w 1925 r. Został on połączony z 54 zegarami działającymi w fabryce. W latach 1939-1944 Elektrownia Szombierki miała maksymalną moc 100 MW, co stawiało ją wśród największych elektrowni w Polsce i Europie. Pracowało tam 900 osób.
Budynek uznawany za jeden z siedmiu cudów architektury województwa śląskiego zaadaptowany został na miejsce wielu wydarzeń kulturalnych.